Strona główna » Zwierzęta » To dlatego psy syberyjskie mają niebieskie oczy

To dlatego psy syberyjskie mają niebieskie oczy

Ludzie dokonywali selekcji na psy od wczesnych dni udomowienia wilków. Wiadomo, że najpierw nastąpiło oddzielenie ludności od wilkiOczywiste jest, że wilki podlegały selekcji naturalnej, a mężczyźni dokonywali selekcji z najbliższej grupy w zależności od swoich potrzeb i celów.

Ta intensywna sztuczna selekcja trwała aż do powstania najbardziej nowoczesnych ras.

Ten proces, w którym człowiek poszukuje pewnych korzystnych cech, może skutkować innymi cechami, np. niebieskie oczy lub brązowe oczy w nienaturalnie wysokim procencie.

Powód, dla którego Siberian Huskies mają niebieskie oczy:

Przyczynę ujawniło największe jak dotąd badanie pewnych cech genomu psowatych. U psów niebieskie oczy są bardzo częste i poszukiwane. Dotyczy to w szczególności. Siberian Husky, rasa psa zaprzęgowego pochodząca z północnych szerokości polarnych.

Aktualna wiedza na temat genetycznych przyczyn pojawienia się niebieskie oczy u innych ras psów nie tłumaczą tego samego zjawiska u Sybiraków. Badając tysiące psów i ich wygląd fizyczny, czyli fenotyp, korzystając z danych dostarczonych przez właścicieli, byli w stanie ustalić korelację z kolorem oczu.

Źródło : Capture Instagram

Odkryli, że chromosom 18który odgrywa ważną rolę w rozwoju oka u ssaków, był silnie związany ze zmiennością niebieskiego koloru oczu u syberyjczyków i owczarków australijskich. Analiza DNA ponad 6 tysięcy psów, przeprowadzona na podstawie danych dostarczonych przez właścicieli tych zwierząt, wykazała, że jest to spowodowane duplikacją chromosomu 18.

Wystarczy jedna kopia wariantu, aby spowodować niebieskie oczy lub heterochromię:

To znaczy niebieskie oczy i brązowe oczy jednocześnie, u wielu badanych osobników.

Jednak, niektóre psy z tym wariantem nie miał niebieskich oczu. Badacze zakładają więc, że w ekspresję tego fenotypu zaangażowane są inne czynniki genetyczne lub ewentualnie środowiskowe.

Przyszłe badania mogą doprowadzić do odkrycia nowego szlaku, dzięki któremu niebieskie oczy rozwija się u wielu gatunków ssaków.

Z drugiej strony, z dużo szerszej perspektywy, wyniki podkreślają znaczenie danych dostarczanych przezzwierzęta. Wyniki te są przede wszystkim korzystne dla wysiłków hodowlanych i dobrostanu psów, ale są również cenne w wyciąganiu wniosków dla badań nad ludźmi, ponieważ dzielimy wiele cech fizycznych, zachowań i chorób we wspólnym środowisku.

Jeśli chciałbyś przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.