Strona główna » Zwierzęta » Tak się dzieje, gdy pies lub kot zjada warzywa

Tak się dzieje, gdy pies lub kot zjada warzywa

W ostatnich latach, z różnych uzasadnionych powodów, wiele osób radykalnie zmieniło swój styl życia i postanowiło przestać jeść i używać produkty pochodzenia zwierzęcego.

Ale dieta wegańska, oparta na owocach, warzywach, rośliny strączkowe i inne produkty roślinneZostało to również rozszerzone na zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, co jest kwestią kontrowersyjną, na którą brakuje dowodów naukowych.

Nowe badanie, w którym przeanalizowano 16 wcześniejszych badań dotyczących zdrowia psów i kotów na diecie wegańskiej stwierdził, że nie ma silnych dowodów na poparcie tej praktyki, jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Veterinary Sciences.

Zwierzęta mięsożerne z natury

Dowody naukowe wskazują, że psy i koty są zwierzętami mięsożernymi z natury.

Z jednej strony psy potrafią strawić masę roślinną i przetrwać bez mięsa. Jednak nie mogą tego robić przez dłuższy czas. Z drugiej strony, 70% z dieta kota oparta jest na mięsie. Ponadto kotki nie potrafią strawić materiału roślinnego.

Tak się dzieje, gdy pies lub kot zjada warzywaŹródło : Capture Instagram

Anatomia mięsożerców

Podobnie, składniki odżywcze dostarczane przez produkty pochodzenia roślinnego, takie jak soja czy zboża, nie spełniają zasadniczych wymagań dotyczących białka i witaminy dla tych zwierząt.

Ich anatomia jest zaprojektowana tak, aby mięsożerny styl życia. Rzeczywiście, mają zęby do miażdżenia lub mielenia mięsa, albo do trzymania zdobyczy. Ponadto mają krótkie jelita o małej pojemności. Dzięki temu, w przeciwieństwie do zwierząt roślinożernych, nie muszą one fermentować pokarmu, aby go strawić.

Mało dowodów na korzyści płynące z diety wegańskiej

Z 16 wcześniejszych badań, które badały wpływ diety wegańskiej na te zwierzęta, niewiele z nich było w stanie zmierzyć zdrowie zwierząt w testach laboratoryjnych, napisali autorzy w The Conversation.

„Badania naukowe dotyczące wpływu diety wegańskiej na zdrowie m.in. psy i koty są ograniczone” napisali w publikacji.

Tak się dzieje, gdy pies lub kot zjada warzywaŹródło : Capture Instagram

„Badania, które zostały przeprowadzone, mają tendencję do korzystania z małych rozmiarów próbek, z projektami badań, które są uważane za mniej wiarygodne w praktyce opartej na dowodach”, dodali.

Apel o ostrożność ze strony właścicieli

Autorzy nowego badania wzywają wynajmujących, którzy nalegają na ich zwierzęta są na diecie wegańskiej, aby być bardzo ostrożnym. Rzeczywiście, powinni regularnie zabierać je do weterynarza na badania kontrolne.

„Biorąc pod uwagę brak dużych badań populacyjnych, zaleca się ostrożne podejście. Jeśli wychowawcy chcą wdrożyć dietę wegańską, zalecana jest żywność komercyjna – dodali.

Adoptuj, uratuj życie i zyskaj przyjaciela. Jeśli chciałbyś przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, chcielibyśmy polecam aby odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.