Czy psy naprawdę marzą? Wiemy już wiele o naszych własnych snach: służą one konsolidacji wspomnień i wzmacnianiu połączeń neuronowych. Oprócz tego, że są źródłem inspiracji dla artystów i przedmiotem badań dla filozofów i naukowców.
Ale co ze zwierzętami, czy one też śnią? Odpowiedź brzmi: tak. Badania opublikowane w czasopiśmie Neuron pokazują, że szczury śnią powtarzając wydarzenia z dnia. Natomiast David Peña-Guzmán, autor książki When Animals Dream, analizuje na gruncie nauki i filozofii, jak wiele zwierząt wykonuje „symulacje rzeczywistości”. podczas ich snu.
Jednak to właśnie sny psów były przedmiotem największej liczby badań. Badania te pokazują, że oprócz tego, że mają fazy snu bardzo podobne do ludzkich, to posiadają również zdolność do śnienia.
Czytaj więcej
Oto lista najdroższych ras psów na świecie
Czy mój pies naprawdę śni?
Zapewne wielu z nas na podstawie obserwacji swojego psa wyobraziłoby sobie, że jeśli skomli, szczeka lub macha ogonem, łapami Powodem, dla którego zwierzę nie porusza się we śnie jest to, że śni. Prawda jest jednak taka, że naukowe dowody na tę hipotezę nie są nowe.
Jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie psychologii zwierząt, Stanley Coren, zauważył, że „fakt, iż psy nie śnią, zaskoczyłby nas bardziej niż nauka, że śnią.
Źródło : Capture Instagram
On i inni eksperci wykazali już, że mózg psa nie różni się tak bardzo od ludzkiego mózgu, jeśli chodzi o sen. W rzeczywistości ma podobną strukturę fal mózgowych.
Encefalogramy potwierdziły następujący fakt. Psy rzeczywiście przechodzą przez te same etapy aktywności, co ludzki sen. Ale z pewnymi niuansami, które je różnicują.
Do przeczytania
Czy koty mogą mieć łaskotki? Oto odpowiedź
Jakie są fazy snu mojego psa?
Po pierwsze, sen wolnofalowy. Jest to faza lekkiego snu, podczas której serce i inne narządy odpoczywają. Ale są instynktownie uważne na bodźce zewnętrzne, szczególnie u psów.
Następnie przychodzi faza snu głębokiego, lepiej znana jako sen REM. Jest to faza, w której świat snów nabiera kształtów, a skrót oznacza Rapid Eyes Movement.
Faza ta została tak nazwana, ponieważ. Gdybyśmy podnieśli powieki naszego psa podczas snu, zobaczylibyśmy szybkie ruchy oczu. Dowodzą one, że mózg wciąż zwiększa swoją aktywność. Dzieje się tak pomimo tego, że znajduje się on w tym głębokim stanie relaksu, w którym „wyłącza się” na wszelkie bodźce zewnętrzne, a który znany jest jako sen REM.
Sen płytszy
Badania wykazały również, że psy mają zwierzęcy instynkt, który sprawia, że śpią mniej głęboko niż my.
Czytaj więcej
Video: Koza z pieluchą cieszy się na plaży, internauci przezabawni
Rzeczywiście, odziedziczyły one stan czuwania po wilkach i kojotach. Zwierzęta, które Marc Bekoff, profesor ekologii i biologiispędzał godziny na ich badaniu, gdy spały.
Można powiedzieć, że dzicy kuzyni naszych psów wykazują podczas snu takie same zachowania jak nasze psy. Ten płytki sen oznacza, że tylko 10 % doby naszego psa to sen REM.
Dlatego mają mniej czasu na sen i potrzebują m.in. więcej snu niż my. To dlatego, że śpią w zrywach. Od pięciu do dwudziestu minut na raz. Potem nie śpią przez kolejne pięć minut, i tak dalej.
„Pozostali 44-48% swojego czasu spędzają na czuwaniu, 19-21% w senności. Natomiast 22-23% w śnie wolnofalowym. Innymi słowy, 50% obudzonych i 50% śpiących, czy jest on mniej lub bardziej głęboki” – wyjaśnia etolog Rosana Álvarez Bueno.
Czytaj więcej
Oto długość życia psa w zależności od jego rasy
Spazmy i inne ruchy psa podczas snu nie powinny nas martwić. Rzeczywiście, etolog i trener psów Jungla Luque wyjaśnia: „Chociaż mózg niezawodnie ogranicza mobilność ciała, to rozłączenie nie jest zawsze całkowite. Z tego powodu, niektóre z ruchów lub stanów, w których pies znajduje się podczas snu, przejawiają się fizycznie”.
Źródło : Capture Instagram
Ale o czym marzy mój pies?
Badanie opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports ujawnia, że psy są prawdopodobnie używają snu aby zakotwiczyć wspomnienia. Ale także do zakotwiczenia nauki ustanowionej, gdy są obudzeni.
To wyjaśnia, dlaczego szczeniaki śpią dłużej i głębiej niż dorośli. Dzieje się tak dlatego, że poprzez sny mają świat do odkrycia i zainstalowania w swoim mózgu. Uczą się od swoich codziennych doświadczeń. Takie jak ich spacery, zabawa piłką, którą tak bardzo kochają, czy ten pyszny smakołyk.
A czy zdarzają im się koszmary?
Wszyscy chcielibyśmy oszczędzić naszemu pupilowi tego złego snu. Prawda jest jednak taka, że jego sny mogą być pozytywne, jak i negatywne. Jeśli więc Twój pies wykonuje we śnie gwałtowne ruchy, płacze, warczy, oznacza to, że jego sen nie należy do najprzyjemniejszych w jego życiu.
Czytaj dalej
Oto wszystko, czego potrzebuje twój kot, aby być szczęśliwym
Mimo to wielu ekspertów twierdzi, że ten wszechświat jest szczególnie nieznany. Nigdy więc nie dowiemy się z z całą pewnością, o czym marzą psy.
Wreszcie, badania te pokazują, że „sen jest naprawdę potężnym przypomnieniem o tym, jak bardzo nie docenialiśmy zwierzęta”. Umysł zwierząt to wciąż niezbadane terytorium, o którym wiemy stosunkowo niewiele.
Jeśli chcielibyście przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy Wam odwiedzić nasz Kategoria Zwierzęta.