Zwierzęta to fascynujące stworzenia, które można obserwować na wolności. A ponieważ ich ciekawość zawsze nas zaskakuje, zawsze lubimy poznawać nowe fakty na ich temat.
Dziś ujawniamy, jakie są najszybsze zwierzęta na świecie. Rzeczywiście, ich prędkości mogą być niesamowite. Oto niektóre z nich.
Najszybsze zwierzęta na świecie
Sokół wędrowny (Falco peregrinus)
Z maksymalną prędkością 360 kilometrów na godzinęsokół wędrowny (Falco peregrinus) jest uważany za najszybszego ptaka na świecie. Ten drapieżnik nie zawsze podróżuje w ten sposób. Rzeczywiście, jego najczęstsza prędkość to około 100 kilometrów na godzinę. Ale jeśli wymaga tego okazja lub ofiara, może potroić tę prędkość, zwłaszcza gdy nurkuje, aby ją złapać.
Źródło: Capture Instagram
Gepard (Acinonyx jubatus)
Najszybszym zwierzęciem lądowym jest gepard (Acinonyx jubatus). Ten mięsożerny ssak, znany również jako gepard, osiąga prędkość maksymalną ok. 130 kilometrów na godzinę. Czyni to go najszybszym znanym kotem. Zamieszkuje rejony Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie jego ofiara ma trudności z ucieczką.
Źródło: Capture Instagram
Rekin mako (Isurus oxyrinchus)
Nie tylko najszybsze zwierzęta występują Najszybsze zwierzęta świata występują nie tylko na lądzie i w powietrzu, ale także w morzu, gdzie są tak szybkie, że ich właściwości są zdumiewające. Tak jest w przypadku rekina mako, znanego również jako rekin krótkopłetwy lub mako krótkopłetwy. Jest on w stanie poruszać się z prędkością 124 kilometrów na godzinę. Czyni to z niego rodzaj wodnego geparda.
Koliber Anny (Calypte anna)
Piękny, maleńki koliberek Anny (Calypte anna) to kolejne z najszybszych zwierząt na świecie. I jeden z najszybciej latających ptaków. Ten koliber, który żyje w lasach zachodnich Stanów Zjednoczonych, może osiągnąć 100 kilometrów na godzinę. Wynika to zapewne z faktu, że ma zaledwie 10 centymetrów długości.
Antylopa amerykańska (Antilocapra americana)
Antylopa amerykańska (Antilocapra americana) są najszybszymi ssakami Ameryki Północnej. Ale także najszybsze na naszej planecie. Znane również jako pronghorns, osiągają prędkość do 98 kilometrów na godzinę. To czyni je drugim najszybszym ssakiem lądowym po gepardach.
Źródło: Capture Instagram
Miecznik (Xiphias gladius)
Wracamy do morza, aby odkryć kolejne z najszybszych zwierząt na naszej planecie. Tym razem jest to włócznik (Xiphias gladius). Może on poruszać się z prędkością 97 kilometrów na godzinę. Z drugiej strony, częstuje wody Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, o głębokości od 200 do 800 metrów. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest długi, spiczasty, przypominający miecz dziób. Używają go również do atakowania swoich ofiar.
Tygrys syberyjski (Panthera tigris altaica)
Po raz kolejny kociarz jest częścią tego wyboru zwierząt najszybszych zwierząt na świecie. Jest to tygrys syberyjski (Panthera tigris altaica). Jest to rzeczywiście imponujący ssak, ważący ponad 160 kilogramów. Ponadto osiąga prędkość 90 kilometrów na godzinę podczas biegu i 60 kilometrów na godzinę podczas pływania. Znany również jako tygrys perski, tygrys kaspijski lub tygrys amurski, przyciąga wzrok na zamarzniętej ziemi.
Źródło: Capture Instagram
Wiewiórka karolińska (Sciurus carolinensis)
Majestatyczna postura tygrysa syberyjskiego kontrastuje z innym małym ssakiem, który może osiągnąć taką samą prędkość: wiewiórką karolińską (Sciurus carolinensis). Znana również jako wiewiórka szara karolińska. Gatunek ten, endemiczny dla kontynentu amerykańskiego, a obecnie zamieszkujący również Europę, może podróżować z prędkością 90 kilometrów na godzinę.
Źródło: Capture Instagram
Australijski chrząszcz tygrysi (Cicindela hudsoni)
Na koniec nie możemy zapomnieć o bezkręgowcach. Australijski chrząszcz tygrysi (Cicindela hudsoni) uważany jest za najszybszego owada na świecie. Potrafi on poruszać się z prędkością dziewięciu kilometrów na godzinę. Biorąc pod uwagę jego masę i niewielkie rozmiary, odpowiada to prędkości 810 kilometrów na godzinę dla przeciętnej wielkości człowieka. W rzeczywistości żuk tygrysi porusza się tak szybko, że musi się od czasu do czasu zatrzymywać. Rzeczywiście, przy takiej prędkości nie może prawidłowo skupić wzroku. To sprawia, że trudno jest mu znaleźć swoją ofiarę.
Jeśli chcielibyście przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.