Strona główna » Zwierzęta » Koty również cierpią na kamienie nerkowe, rasy najbardziej narażone to.

Koty również cierpią na kamienie nerkowe, rasy najbardziej narażone to.

Koty również cierpią na kamienie nerkowe, oto rasy najbardziej narażone na cierpienie

Royal Veterinary College (RVC) przeprowadził nowe badania dot. Kamienie u kotów. Stwierdzili oni, że. pewne rasy są narażone na większe ryzyko rozwoju kamieni nerkowych i moczowodowych. Należą do nich m.in. birmany, persy, Ragdolle i Tonkiny.

Badanie to jest pierwszym tego typu badaniem kotów z urolitami (kamieniami) górnych dróg moczowych. Celem jest pomoc lekarzom weterynarii w ustaleniu diagnozy i planu leczenia.

W badaniu stwierdzono, że częstotliwość diagnozowania urolitów górnych dróg moczowych (kamieni w nerce lub moczowodzie) wzrosła. W ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ona o około 4,6%.

Czytaj więcej
Znajduje kotka i zabiera go do schroniska, pracownicy są przerażeni, gdy go widzą

Podobnie jak u ludzi, kocie urolity składają się na ogół ze szczawianu wapnia. Karmienie lub leki Niestety, nie można ich rozpuścić za pomocą leków. Ponadto nie ma obecnie skutecznej metody zapobiegania powstawaniu kamieni u kotów.

Koty również cierpią na kamicę nerkową, rasy najbardziej narażone to.Źródło : Capture Instagram

Należy zauważyć, że jeśli te kamienie przeniosą się do moczowodu, mogą spowodować potencjalnie zagrażającą życiu blokadę. Operacja jest zwykle wymagana do leczenia tego typu problemu.

Czynniki ryzyka.

Zespół badawczy prowadził badanie obserwacyjne przez 10 lat. W tym okresie przebadali ponad 11 400 kotów. Grupa specjalistów stwierdziła, że koty nierasowe (głównie domowe krótkowłose) nadal liczbowo stanowią większość dotkniętych chorobą kotów.

Ponadto, im młodszy jest kot, gdy ma kamienie nerkowe, tym większe ryzyko rozwoju niedrożności moczowodów.

Czytaj więcej
Wideo, oto Bruno, kot, który jest wściekły w Internecie z zabawnego powodu

„Lekarze weterynarii powinni być świadomi, że koty z azotemią (zwłaszcza w wieku poniżej 12 lat) mogą mieć niedrożność moczowodów. I wymagają badań obrazowych jamy brzusznej, aby ją wykluczyć” powiedziała Rebecca Geddes, profesor medycyny wewnętrznej małych zwierząt w RVC.

Dan O’Neill, profesor nadzwyczajny epidemiologii zwierząt towarzyszących w RVC, dodał następnie. „Lekarze weterynarii pracują bardzo ciężko, aby poprawić życie każdego kota pod ich opieką. Ale to badanie pokazuje, że mogą teraz również pomóc tysiącom kotów, przyczyniając się do projektów big data z zanonimizowanych danych klinicznych.
Koty również cierpią na kamienie nerkowe, rasy najbardziej narażone to.Źródło : Capture Instagram

Badacze stwierdzili również, że samice są bardziej narażone na kamienie górnych dróg moczowych niż samce. Podobnie jest z kotami w wieku od czterech do ośmiu lat.

Tym samym ryzyko niedrożności moczowodów (potencjalnie śmiertelne) dotyczy głównie samic, młodych kotów. I oczywiście jeśli w obu nerkach są kamienie.

Czytaj więcej
Psy potrafią rozpoznać złych ludzi według badań

pic.twitter.com/H4RnOJRZjZ

– Maria Bolivar (@MariaBo33324137) March 8, 2023

Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy Ci odwiedzenie naszego Kategoria Zwierzęta.

Do przeczytania
Ten kot ucieka ze swojej klatki transportowej i utknął pod torami metra

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.