Strona główna » Nowosci » Jak chronić ptaki i owady w ogrodzie zimą?

Jak chronić ptaki i owady w ogrodzie zimą?

Zima to trudna pora roku dla wielu małych zwierząt zamieszkujących nasze ogrody, zwłaszcza ptaków i owadów. Niskie temperatury i brak pożywienia mogą stanowić problem.

Jeśli chcesz zapewnić im schronienie lub dodatkowe posiłki, oto nasze wskazówki, które pomogą im przetrwać złą pogodę!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paulina Kozub (@lovin_maternity)

Zachowanie naturalnej roślinności i schronienia

Kępy traw zapewniają schronienie potrzebne małym ssakom i ptakom. Nie wahaj się zostawić kilka wokół swojego domu! Szczeliny pni dojrzałych drzew również stanowią schronienie dla tych małych stworzeń.

W tym samym duchu, umieść kilka stosów gałęzi lub liści na dnie swojego ogrodu i w pobliżu stawów.

Rób kule tłuszczowe, aby zbudować zapas pożywienia

Aby ptaki mogły przetrwać zimę, należy zadbać o to, aby nie zabrakło im pożywienia. Zaproponuj im kulki tłuszczowe: łatwe do samodzielnego wykonania, pozwalają kontrolować składniki odżywcze, a tym samym zapewniają lepsze spożycie pokarmu niż produkty przemysłowe.

Przepis na kulki tłuszczowe

Zacznij od umieszczenia 250g słoniny na patelni na małym ogniu. Po roztopieniu wmieszaj 200g mąki razowej i 100g drobnego cukru. Następnie dodaj jak najwięcej nasion (słonecznik, proso itp.).

Na koniec dodaj 1 litr gorącej wody i mieszaj aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie uformuj kulki dowolnej wielkości. Można je powiesić na drzewach lub umieścić w karmnikach.

Kiedy podawać kulki tłuszczowe?

Według Ligue pour la Protection des Oiseaux, zaleca się stosowanie tego rozwiązania między połową listopada a marcem 2023 roku, a nawet pod koniec marca, jeśli pogoda jest jeszcze zimowa. Nie zaleca się natomiast dokarmiania ptaków wiosną i latem, ponieważ wiele gatunków staje się w tym okresie owadożernymi i ważne jest, aby młode ptaki nauczyły się znajdować własne źródła pokarmu.

Zrób budki lęgowe i domki dla owadów

Odpowiednia przestrzeń życiowa chroni ptaki i pożyteczne owady przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego zbuduj skrzynki lęgowe i schronienia dla pożytecznych owadów. Wykorzystaj swoją wyobraźnię: możesz stworzyć rękodzieła o różnych kształtach z materiałów z recyklingu lub przewróconych doniczek wypełnionych słomą.

Teraz już wiesz, jak pomóc zwierzętom w Twoim ogrodzie przetrwać zimę! Nie zaniedbuj tych prostych rzeczy, będą one miały pozytywny wpływ na środowisko i pomogą gatunkom przetrwać przez cały rok!

Related post

Gorska
Napisane przez : Gorska
Pasja do słów, praca web-writera to dla mnie konieczność od ponad 9 lat. Jestem pasjonatem gier i artykułów rozrywkowych. Stało się to pasją, którą dzielę się z Wami.