Strona główna » Zwierzęta » Dlaczego oczy psów i kotów świecą w ciemności? Odpowiedź ekspertów

Dlaczego oczy psów i kotów świecą w ciemności? Odpowiedź ekspertów

Dlaczego oczy psów i kotów świecą w ciemności? Odpowiedź ekspertów

Możesz chodzić w nocy i widzisz, że oczy twojego psa świecą w ciemności. Jest to częsta przypadłość u wszystkich psów i kotów. Nie ma więc powodów do niepokoju. W tym artykule mówimy, dlaczego oczy psów świecą w ciemności.

Enrique Sebastián Alcántara, profesjonalny trener psów, podaje w wyjaśnieniu. Według niego „psy, podobnie jak koty i inne zwierzęta, mają błonę między siatkówką a nerwem wzrokowym, która odbija światło”.

Okazuje się, że ich oczy posiadają powierzchnię odbijającą zwaną Tapetum lucidum. Dzięki temu lepiej widzą w słabym świetle.

Dlaczego oczy psów i kotów świecą w ciemności?

Ta powierzchnia, która leży między siatkówką a nerwem wzrokowym, pozwala fotoreceptorom stożkowym odbierać więcej światła i poprawia widzenie nocne. Bardzo przydatna funkcja. W ten sposób bowiem mogą monitorować swoje otoczenie w nocy.

Dlaczego oczy psów i kotów świecą w ciemności? Odpowiedź ekspertówŹródło : Capture Instagram

Innym ciekawym faktem jest stężenie ryboflawiny i cynku w komórkach Tapetum lucidum jest czynnikiem, który decyduje o kolorze odbicia, jakie widzimy w oczach psa lub kota: niebieskim, żółtym, czerwonawym lub zielonkawym.

Tapetum lucidum występuje u mięsożernych zwierząt polujących w nocy, jednak nie u ludzi.

Jednak koty są w stanie widzieć w ciemności dzięki innym czynnikom. Wykorzystują zmysł węchu lub swoje wąsiska, aby triangulować odległości elementów wokół siebie i unikać ich uderzenia.

Dlaczego oczy psów i kotów świecą w ciemności? Odpowiedź ekspertówŹródło : Capture Instagram

Koty mają doskonały zmysł wzrokunawet w nocy. A za ich siatkówkami leży tajemnica co zwiększa skuteczność ich widzenia o ok. 40% w ciemności.

Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.