Strona główna » Zwierzęta » Dlaczego mój kot biega po domu jak szalony?

Dlaczego mój kot biega po domu jak szalony?

Czy twój kot biega po twoim domu? Nie martw się, to nie jest tak, że twój pupil całkowicie stracił rozum, to zachowanie ma swoje wytłumaczenie! Koty nie są jedynymi zwierzętami, które doświadczają tych epizodów: psy i inne ssaki również.

Jeśli twój kot biega po domu jak wariat i chcesz dowiedzieć się więcej o możliwych przyczynach tego zachowania i jak możesz się zachować, gdy twój kot nagle zacznie biegać, nie przegap tego artykułu.

Dlaczego mój kot szaleje?

Wspomnieliśmy już, że główny powód dla kota, by miał atak szaleństwa jest ” FRAP” Istnieją inne przyczyny, które również mogą wywołać te epizody szaleństwa. Przyjrzyjmy się im:

Uwalnianie energii

Okresy przypadkowej, frenetycznej aktywności (zwana dalej „FRAP”). są powszechne u psów, ale co nie każdy wie, że występują również dość często u kotów, zwłaszcza u młodzieży i młodych zwierząt.

Takie zachowanie uważa się za Takie zachowanie uważa się za całkiem normalne u kotów. Nie martw się więc, jeśli twój kot od czasu do czasu wpada w szał, to tylko wyładowanie nadmiaru energii, którą zgromadził przez gwałtowna aktywność fizyczna oraz symulowane wzorce łowieckie (prześladowanie, gonienie, chwytanie lub gryzienie kostek swojego strażnika, chowanie się, skakanie itp.)

Dlaczego mój kot biega po domu jak szalony?Źródło : Capture Instagram

Więc to normalne, że twój kot Dlatego też normalnym jest, że Twój kot może szaleć i gryźć Cię bez wyraźnego powodu. W tych niepatologicznych przypadkach epizod aktywności jest intensywny, ale trwa tylko kilka sekund, a samo zwierzę w końcu samo się uspokaja. Po zatrzymaniu się zwykle wycofuje się w spokojne miejsce, aby odpocząć.

Instynkt przetrwania

Twój kot może również uciekać po skorzystaniu z kuwety. To ciekawe zachowanie nie występuje u wszystkich kotów, ale jest powszechna u wielu kotowatych. Uważa się, że jest to instynkt, aby jak najszybciej oddalić się od miejsca, w którym oddają mocz lub defekację, aby zapach nie przyciągał drapieżników.

Stres i niepokój

Jednakże, jeśli „Fizzing” twój kot jest zbyt częsty (nawet kilka razy dziennie)Jeśli objawy u Twojego kota są ciężkie, trwają zbyt długo lub towarzyszą im inne objawy lub dziwne zachowanie, możliwe, że Twój kot ma problem ze zdrowiem fizycznym lub emocjonalnym. W tych przypadkach najczęstszymi przyczynami nadmiernej aktywności są stres i lęk, które często powodują, że zwierzę wykazuje stereotypie (czyli serię powtarzalnych, niezmiennych ruchów bez widocznej funkcji), lub w rzadszych przypadkach – nadaktywność, hiperestezja u kotówstan charakteryzujący się występowaniem spazmów, pobudzeniem, nadpobudliwością, a nawet samookaleczeniem.

Jeśli zaobserwujesz nietypowe zachowanie lub jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę wykazuje oznaki choroby, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu oceny.

Dlaczego mój kot biega po domu jak szalony?Źródło: Capture Instagram
Dlaczego mój kot szaleje w nocy?

Koty są zwierzętami pełzającymi, co oznacza, że czas ich największej aktywności przypada zwykle na wczesny ranek i późne popołudnie. Jednak te koty potrafią się dostosować i zmieniać swoje rutyny w zależności od stylu życia swoich opiekunów i warunków środowiska, w którym żyją. (temperatura, godziny dzienne, dostęp do światła zewnętrznego itp.)W związku z tym nierzadko zdarza się, że wiele kotów zwiększa swoją aktywność w nocy, a szaleńcze epizody występują podczas snu ich opiekunów.

Zjawisko to jest szczególnie Zjawisko to jest szczególnie częste w okresie letnim. Kiedy w ciągu dnia temperatury gwałtownie rosną, koty mają tendencję do odpoczywania w chłodniejszych miejscach i czekają do zmroku, aby bawić się, polować lub spacerować po okolicy. Jeśli Twój kot mieszka wyłącznie w domu, nie ma zabawek ani stymulacji środowiskowej, nie mieszka z innymi kotami, z którymi mógłby wejść w interakcję, lub jest po prostu młody i spędził dzień śpiąc, prawdopodobnie uwolni całą swoją energię w powietrzu. jego skumulowana energia w nocy i wpada w szał, albo próbuje się z tobą bawić, gryząc cię podczas snu.

Jednak, jeśli twój kot nagle stanie się Jeśli Twój kot nagle zaczyna szaleć w nocy, tzn. bez wcześniejszego zachowania, monitoruj go pod kątem problemu zdrowotnego i w razie potrzeby odwiedź weterynarza.

Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.