Strona główna » Zwierzęta » Dlaczego koty zawsze lądują na łapach? Oto wyjaśnienie

Dlaczego koty zawsze lądują na łapach? Oto wyjaśnienie

Zdolność kotów do lądowania na łapach zależy od tego, co nazywa się odruchem prostowania. Kocięta zaczynają rozwijać ten odruch od trzeciego lub czwartego tygodnia życia i doskonalą go do szóstego lub siódmego tygodnia życia. Dzięki temu odruchowi koty, które wpadają w pustkę, wykonują ruch skręcający swoim ciałem. Dzięki temu kończą z łapami skierowanymi w dół, nawet jeśli upadły do tyłu.

Od początku XIX w, ludzie zastanawiali się, jak kotom zawsze udaje się wylądować na nogach. W 1894 roku odkryto, że koty mają wrodzony odruch prostowania, który zaczyna się rozwijać, gdy są bardzo młode, w wieku od 3 do 4 tygodni. Kiedy kocięta mają od 6 do 9 tygodni, doskonalą swoją umiejętność lądowania.

Jak to robią?

Podobnie jak ludzie, koty mają układ przedsionkowy wewnątrz uszu. , który dba o ich równowagę. Jednak koty są znacznie bardziej zwinne niż my. Rzeczywiście, ich kręgosłup jest elastyczny, a obojczyki nie są przymocowane do innych kości. To dlatego mogą się zginać, skręcać i w końcu wracać do swojej normalnej pozycji. Ponadto mają bardzo silne i umięśnione nogi, które działają jak amortyzatory, gdy lądują na ziemi.

Czytaj więcej
Ten kociak znaleziony w pudełku pomaga innym kotom i spotyka swojego najlepszego przyjaciela

Dlaczego koty zawsze lądują na łapach?Źródło : Capture Instagram
Czy koty zawsze lądują na łapach?

Nie, koty nie zawsze lądują na łapach. Aby wylądować na łapach, dorosły kot musi spaść z wysokości co najmniej 90 cm. To wyjaśnia, dlaczego prawdopodobnie widziałeś, jak twój śpiący kot spadł z kanapy i wylądował na boku lub na plecach. Koty, które spadają z ekstremalnych wysokości, również nie lądują na łapach, ale jest ku temu dobry powód. Wreszcie, istnieje jedna konkretna rasa kota, która ma tendencję do lądowania na nogach: Ragdoll.

Te super potulne koty otrzymują swoją nazwę od „Ragdoll od tego, że kiedy są w twoich ramionach, mają tendencję do rozluźniania całego ciała, jak lalka. Niektóre Ragdolle są tak spokojne, że gdy się przewrócą, wstają. Nie używają jednak nóg, aby przerwać swój upadek. Z powodu tego dziwnego zachowania ludzie myśleli, że Ragdolls nie czują bólu. Jest jednak oczywiste, że mogą odczuwać ból, tak jak każdy inny kot. Dlatego zabezpiecz okna i balkony, aby Twój ciekawski kot nie mógł spaść i zranić się.

Jeśli chcielibyście przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić nasz Kategoria Zwierzęta.

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.