Strona główna » Zwierzęta » Dlaczego koty mruczą? Oto odpowiedź od ekspertów

Dlaczego koty mruczą? Oto odpowiedź od ekspertów

Przez większość czasu mruczący kot jest szczęśliwy. Jednak nie zawsze tak jest. Oprócz tego, że wyrażają przywiązanie i szczęście, mogą również mruczeć, gdy są przestraszone, niespokojne lub odczuwają ból.

Te zwierzęta to tajemnicze stworzeniaale rozszyfrowanie mruczenia jest dość łatwe. Najlepsza wskazówka? Kontekst. Obserwując otoczenie, język ciała i zachowanie swojego pupila, dość łatwo jest określić znaczenie różnych kocich dźwięków.

9 powodów i sytuacji, dlaczego koty mruczą

Dlaczego koty mruczą? Jest wiele wyjaśnieńZestawiliśmy więc dziewięć najczęściej spotykanych wyjaśnień. Na szczęście, aby przetłumaczyć mruczenie, wystarczy obserwować, jak i gdzie ono występuje. Na przykład pogodny kociak w relaksującej pozycji do drzemki prawdopodobnie mruczy, bo jest szczęśliwy. Z drugiej strony, mruczenie związane z z nerwowym zachowaniemTo jest inna sprawa, podobnie jak machanie ogonem czy dyszenie.

Kierując się opiniami ekspertów i aktualnymi badaniami, odkryliśmy kilka powszechnych (i całkiem niezwykłych) powodów, dla których kot mruczy.

Dlaczego koty <yoastmark class=.

Koty mruczą, by nawiązać więź

Mruczenie zaczyna się już w młodym wieku. Podczas karmienia zarówno matka, jak i kocięta mruczą, aby nawiązać więź. Mruczą również, aby wyrazić swoją miłość do właścicieli. Rzeczywiście, nierzadko zdarza się, że mruczenie jest wywoływane, gdy kot jest przytulany lub głaskany przez swojego właściciela.

Koty mruczą, żebyś mógł je znaleźć

Bo urodziły się ślepe i głuche, kocięta potrzebują innego sposobu na zlokalizowanie matki. Dlatego, gdy nadchodzi pora karmienia, kocięta kierują się wibracjami mruczenia matki. Kociak będzie też mruczał głośniej, aby matka mogła go łatwiej znaleźć.

Koty mruczą, bo cierpią

To może brzmieć dziwnieale ból i mruczenie często współistnieją. Koty mruczą, gdy rodzą i gdy umierają. Lekarz weterynarii dr Sabrina Kong wyjaśnia dlaczego.

„Według badań, mruczenie może pomóc kotu poczuć się lepiej, gdy przechodzi przez bolesne sytuacje. Ponieważ uwalnia endorfiny”, wyjaśnia. Te poprawiające samopoczucie substancje chemiczne przynoszą kotu ulgę i pomagają mu radzić sobie z dyskomfortem.

Dr Kong dodaje, że wykazano, że niska częstotliwość kociego mruczenia (zwykle między 25 a 150 Hz) obniża poziom stresu, zmniejsza ciśnienie krwi i łagodzi duszności u kotów.

Dlaczego <yoastmark class=.

Koty mruczą, gdy je pogłaszczesz

Nie ma nic lepszego niż cudowne mruczenie kota na kolanach swojego pana. Ten rodzaj mruczenia to wyraźny znak, że Twój kot cieszy się z darmowego masażu – i Twojego towarzystwa, oczywiście. Innymi słowy, mówi ci: „Podoba mi się to, co robisz i chciałbym, żebyś to kontynuował”.

Koty mruczą, by się uspokoić

Czy kiedykolwiek widziałeś, jak twój kot mruczy u weterynarza? Jeśli to dziwne zachowanie wprawiło cię w osłupienie, mamy wyjaśnienie. Niestety nie, nie oznacza to, że twój kot lubi weterynarza. W rzeczywistości mruczenie jest mechanizmem samouspokajającym, który łagodzi nerwy i pomaga przezwyciężyć niepokój. Jeśli widzisz, że twój kot mruczy w stresującej sytuacji, prawdopodobnie próbuje zachować spokój.

Koty mruczą, bo są głodne

Kot, który czegoś chce, zwykle się nie waha , aby dać ci znać, zwłaszcza jeśli jest to jedzenie. Dlatego, gdy dopadnie go głód, kot może głośno mruczeć (i miauczeć, lizać cię, ocierać się o twoje nogi itp.), aby zwrócić twoją uwagę.

Dlaczego <yoastmark class=.

Koty mruczą, gdy są w rui

Wydają różnego rodzaju odgłosy, gdy próbują przyciągnąć partnera. Jest słynne miauczenie. Ale również mruczą delikatnie, gdy są gotowe do znalezienia partnera. Często zbiega się to z nadmiernie czułym zachowaniem.

Jak mruczą koty?

Czym jest mruczenie i jak kot wydaje ten magiczny dźwięk?

W przeciwieństwie do innych kocich czy ludzkich wokalizacji, mruczenie jest wytwarzane podczas wdechu i wydechu tych zwierząt. Podczas wdechu i wydechu mięśnie krtani rozszerzają i kurczą obszar wokół strun głosowych (głośni). Powoduje to, że powietrze wibruje nad mięśniami krtani, co skutkuje unikalnym wibrato, które znamy jako mruczenie.

Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.