Czy kiedykolwiek widziałeś kota, którego źrenice oczu mają zupełnie różne rozmiary? Rzeczywiście, być może zauważyłeś już kota z. całkowicie rozszerzonymi źrenicami , podczas gdy druga jest nieobecna.
Zjawisko to znane jest jako anizokoria. Jest to problem neurologiczny, który dotyczy zarówno ludzi, jak i kotów. W tym drugim przypadku jest to m.in. typowe schorzenie oczu , która wymaga wyjątkowej uwagi, gdyż może wystąpić z wielu powodów.
Jak podaje Szpital Weterynaryjny w Glòries, anizokoria u kotów może wystąpić na dwa sposoby:
- Anizokoria dynamiczna: gdy pobudzona źrenica kurczy się bardziej niż źrenica niestymulowana po stymulacji bezpośrednim źródłem światła, co jest normalne u kotów nieproblematycznych.
- Anizokoria statyczna: gdy występuje m.in. różnica w wielkości źrenic podczas gdy obie źrenice otrzymują to samo oświetlenie. Ten typ anizokorii jest więc całkowicie nieprawidłowy.
Jakie są jej objawy?
Jak wspomniano wyżej, głównym objawem jest różnica w wielkości źrenic. Jednak można zaobserwować również inne objawy. Takie jak zaczerwienienie białej części chorego oka, opadanie powieki, wydzielina z oka. Ale także zmiana zachowania kota i spadek aktywności, a nawet zmiana widzenia.
Istotne jest zatem, aby. skonsultować się z lekarzem weterynarii , gdy tylko zauważysz któryś z tych objawów. Szczególnie jeśli pojawiają się nagle, gdyż mogły być spowodowane chorobą.
Źródło : Capture Instagram
Choroby lub przyczyny, dla których może wystąpić anizokoria:
- Zespół Hornera: składa się z zespołu objawów spowodowanych chorobą lub problemem wywodzącym się z braku ukrwienia układu współczulnego. Jest to. objawia się u kotów zapadniętymi oczami, mydriasis i miosis. Do innych objawów należy zaliczyć wypadniętą trzecią powiekę lub różnicę w wielkości oczu.
- Urazy rogówki: Uszkodzenie powierzchniowej warstwy oka może powodować owrzodzenia. A co za tym idzie różnicę w wielkości źrenicy spowodowaną zmianami w uszkodzonym oku.
- Jaskra: podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, znane również jako jaskra, prowadzi do. rozszerzenia oka dotknięte. Powoduje to, że jedna ze źrenic kota powiększa się bardziej niż druga.
- Białaczka kotów: Retrowirus białaczki kotów może powodować różnorodne objawy i zaburzenia krwi u dotkniętych nim kotów. Objawy kliniczne, które mogą się pojawić to różnice w. średnicy źrenic. Podobnie jak inne objawy, takie jak anemia, zaburzenia w jamie ustnej lub zapalenie dziąseł, gorączka, senność, utrata masy ciała lub zakażenie.
Zawsze podkreślamy, że to lekarz weterynarii po wykonaniu odpowiednich badań powinien zaproponować odpowiednie leczenie, gdyż anizokoria prowadzi do. zazwyczaj prowadzi do innej choroby.
Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.