Strona główna » Zwierzęta » Co się stanie, jeśli przez pomyłkę przytniesz wąsy swojemu kotu lub psu?

Co się stanie, jeśli przez pomyłkę przytniesz wąsy swojemu kotu lub psu?

Co się stanie, jeśli przez pomyłkę przytniesz kotu lub psu wąsy?

Wąsy u kotów nazywane są również wibrysami. Również są to włosy o innej grubości i sztywności niż reszta sierści. I są zlokalizowane w określonych miejscach ciała. Pełnią funkcję receptorów dotykowych, które są wrażliwe np. na kierunek i prędkość wiatru.

Dzięki temu koty mogą orientować się w przestrzeniach, w których widzenie może być utrudnione, a także zachować czujność na dostrzeżone zmiany.

Oprócz trzepaczek na nosie, występują one również nad oczami, jak rzęsy. I na tylnej części policzków, jak broda. I wreszcie na tylnej części przednich nóg.

Czytaj dalej
Oto dlaczego nigdy nie powinieneś pozwolić na spotkanie dwóch psów na smyczy

W zasadzie to normalne, że czasem wypadają mu fiszbiny. Rzeczywiście, odrastają, podobnie jak reszta jego sierści. Nie jest jednak dobrym pomysłem obcinanie ich ze względów estetycznych lub szorstkie wyrywanie. Jest to bardzo bolesne i może spowodować uszkodzenie mieszka włosowego.

O czym świadczą kocie wąsiska?

Do przodu: jest czujny.

Do tyłu: boi się.

Bokiem: jest spokojny i pewny siebie.

Czytaj dalej
Oto najmniejsze rasy psów

Co się stanie, jeśli przez pomyłkę przytnę kotu lub psu wąsy?Źródło : Capture Instagram
Co się stanie, jeśli przytniesz psu wąsy?

Podobnie jak w przypadku kotów, psy mają grube, rzucające się w oczy wąsiska po bokach kufy, na spodzie szczęki i na szczytach oczu.

Chociaż niektórzy uważają, że dobrym pomysłem byłoby ich przycięcie, nie jest to dobry pomysł. Są one bardzo ważnymi narzędziami, które przy pomocy układu nerwowego zwierzęcia pomagają mu nawiązywać relacje z otoczeniem.

Sygnały wysyłane przez nie do mózgu informują psy o kierunku wiatru, Sygnały, które wysyłają do mózgu, informują psy o kierunku wiatru, temperaturze, fakturze przedmiotów czy terenie wokół nich. Pomagają im również lokalizować się w przestrzeni, co jest niezbędne, gdy znajdują się w ciemności lub gdy są niewidome.

Jeśli więc znasz kogoś, kto chce przyciąć trzepaki swojego psa, bo uważa, że będzie wyglądał lepiej, powiedz mu, że to nie jest dobry pomysł i może zaszkodzić jego pupilowi.

Czytaj więcej
Myśleli, że uratowali normalnego kota, dopóki jego futro się nie zmieniło

Co się stanie, jeśli przez pomyłkę podetnę kotu lub psu wąsy?Źródło: Capture Instagram
Dlaczego koty i psy tracą wąsik?

Podobnie jak ludzie, koty i psy starzeją się z czasem. Jest więc normalne, że gdy nasi przyjaciele osiągają pewien wiek, ich trzepaki zmieniają kolor na biały (podobnie jak siwe włosy). Nie martw się, jest to normalne.

Psy i koty również tracą swoje trzepaczki, podobnie jak sierść. Od czasu do czasu zobaczysz, że jeden lub dwa wąsiska wypadną. Ale nie martw się, z czasem odrosną.

Co zrobić, gdy trzepaki twojego pupila wypadają bardziej niż zwykle, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem w sprawie zdrowia swojego pupila.

Jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów podobnych do tego, polecamy odwiedzić naszą kategorię Zwierzęta.

Do przeczytania
Ten uroczy kot kradnie wszystkie serca, ale także twoje pieniądze, niesamowite!

Related post

Photo of author
Napisane przez : Daniel
Wraz z Grudna staram się wyselekcjonować i zaproponować Wam najlepsze wiadomości dnia, zarówno dotyczące Qi i testów osobowości, jak i codziennych newsów. Codziennie rano publikuję również horoskop dnia.